Afrički tvor


Nekoliko tema o dresuri tvorova je ovdje pokriveno. Ključna stvar u dresuri i treningu tvora je shvatiti da su to inteligentne životinje i da mogu naučiti. Međutim, ne reagiraju dobro na kazne. Umjesto kazni, njima je potrebno ponavljanje i stalno nagrađivanje dobrog ponašanja. Također je važno znati pridobiti pažnju tvorića. Nikada tvora nemojte tući, udarati ga po njuškici ili mu nanositi bol. U tom slučaju tvor povezuje ljude i ruke s boli i reagirati će u skladu s tim. Tvor će tako izgubiti i povjerenje u Vas. Umjesto toga, trebate zaustaviti loše ponašanje i nagraditi dobro.




 Obavljanje nužde u posudi s pijeskom

Tvorovi se mogu osposobiti za korištenje posude s pijeskom. Što je tvorić mlađe, to će biti lakše. Na početku., tvora treba ograničiti na što manji prostor (kavez npr.). U tom prostoru treba biti mjesto za hranu, mjesto za spavanje i mjesto za obavljanje nužde. Tvor brzo shvati koje mjesto služi čemu i za obavljanje nužde obično izabere neko mjesto u kutu (malo "privatnije") na koje se vraća. Tvorovi imaju kratke noge i niski su, pa im sobe izgledaju užasno velike. Stoga će im najbliži kutak biti i najprimamljiviji. Mogu izabrati više kutaka u jednoj sobi ili po jedan u više soba. Zato bi bilo dobro da im Vi osigurate par mjesta za nuždu (tamo gdje Vam ne stane posuda, možete staviti i novine ili malene posudice poput Tupperware-a). Posudu ćete možda morati zalijepiti za pod (ljepljivom trakom npr.) kako bi tvor shvatio da ona ne služi za igru, istraživanje poda ispod nje i sl.


Stavljanje malo izmeta na papir ili u kutiju s pijeskom može pomoći tvoru da shvati čemu ona služi. Ukoliko dugo nije obavljao nuždu stavite ga u kutiju i držite ga tamo dok se ne "olakša". Ako uspije, pohvalite ga i dajte mu nagradu. No, nedajte se prevariti. Neki tvorovi mogu se praviti kako obavljaju nuždu, samo kako bi dobili poslasticu. Morate ga naučiti razliku između željenog rezultata i samog sjedenja u posudi.



Nemojte kažnjavati tvora. Oni ne povezuju trljanje njihovog nosa u izmet s činjenicom da su "promašili" wc. Ovakvi postupci mogu otuđiti Vašeg ljubimca od Vas, a on može izabrati još i više mjesta za nuždu. Ako tvor ne surađuje, nemojte očajavati. Morate shvatiti da ima kratki probavni sustav. U prosjeku je potrebno 3 do 5 sati da neprobavljenje tvari izađu iz njega. Također, tvorovi često jedu i potom imaju potrebu za spavanjem. Ovi odmori traju do onda do kada postane ponovno gladan ili dok ga Vi ne probudite. Buđenje je često triger tvorovom tijelu da obavi nuždu, ali tvor to može privremeno potiskivati od uzbuđenja što Vas vidi. Ako znate da je tvor jeo u određeno vrijeme, ili se tek probudio, ostavite ga u njegovom kavezu dok ne iskoristi posudu s pijeskom. Ako Vam se čini da tvor radije išao van, maknite se od kaveza na neko vrijeme i kasnije se vratite provjeriti jel obavio nuždu. U slučaju da nije ništa obavio koristite metodu da ga više puta vraćate u posudu s pijeskom , a on bi trebao shvatiti na što ciljate. Također, dobra je ideja da ga stavite u posudu i nakon dužeg vremena provedenog van kaveza. To pomaže u sprječavanju daljnjih "nezgoda".



Možete isprobati različite stelje za posudicu za nuždu kako bi otkrili koja odgovara Vašem tvoru. Neki tvorovi ne vole osjetiti komadiće zemlje između prstiju. Istrgane novine, komadići ljuske jajeta, prerađene kuglice borovine ili lucerke mogu biti dobar izbor. Nemojte koristiti piljevinu cedra ili nekog drugog drveta, kao niti pijesak za mačke .One može uzrokovati respiratorne probleme kod tvora. Jedino je sigurna piljevina jasike za tvora, no nju je teško pronaći.  Najbolje se o vrsti pijeska (tj. podloge) raspitati u dućanu ili kod uzgajivača,


Postoji još jedan način rješavanja problema obavljanja nužde naokolo. Na zabranjeno područje možete utrljato alkohol ili bijeli ocat. Većina tvorova ne može podnijeti miris alkohola, pa će ta područja izbjegavati. Budući da alkohol ispari brzo, možda ćete ga morati primjeniti i nekoliko puta dok tvor ne odustane.


Čista posuda je također važna. Afrički tvorovi ne vole obavljati nuždu preko svojeg "otpada", pa je potrebno svaki dan čistiti kutiju, a to ujedno pomaže i u smanjenju mirisa. Također treba povremeno očistiti posudu blagim dezinficijensom (barem 1x tjedno), ovisno o broju tvorova koji ju koriste. Što je posuda prljavija, veća je vjerojatnost da će tvor nuždu obaviti na nekom drugom mjestu.





Naučite tvora na uzicu/povodac

Šetnja tvora može biti ugodno i zabavno iskustvo za sve uključene. Uz malo vremena i truda možete Vašeg tvora naučiti istraživati vanjski svijet na vodilici. Prije nego krenete van, morate biti svjesni svega što je uključeno u šetanje tvora. U mnogim područjima, tvorovi i nisu dozvoljeni. Nemojte riskirati da Vam tvor bude zaplijenjen i eutaniziran zbog ilegalne šetnje. Stoga se prije raspitajte u Vašem području kakvi su zakoni.


Prilikom šetnje tvor mora biti na uzici. Jedan tip uzice je oblika broja osam. Prodaju se u trgovinama za kućne ljubimce specijalizirane za tvorove, ili u običnoj trgovini možete izabrati povodac za male životinje. Morate biti oprezni pri izboru, budući da se neke vodilice mogu opasno stegnuti oko Vašeg kućnog ljubimca, te uzrokovati gušenje ili čak lomljenje kostiju pri naglijim trzajima. Sami okovratnik (vodilica bez onog dijela oko prsa) se ne preporučuje. Glava i vrat tvora često su slični u opsegu, vrat im je prekriven labavom kožom, pa takav povod lako sklizne. Najbolji povodac za tvora je H-tipa koji ima zasebno regulirajući dio oko tijela, te koji se ne može stisnuti dodatno ako se uzica naglo potegne. Također se pobrinite da Vam tvor ima odgovarajuću identifikacijsku oznaku u slučaju da ga izgubite ili da Vam pobjegne.

Bez obzira na to koju vrstu vodilice imate, važno je dopustiti tvoru da se na nju privikne. Neki mogu tražiti dužu prilagodbu od drugih. Također morate vježbati stavljanje i skidanje vodilice s tvora. Izvodite kratke treninge u kući (po 5 minuta) par dana prije nego tvora izvedete van. Uvijek budite sigurni da je vodilica sigurno stegnuta. Nemojte se ni previše opustiti uz povodac i uvijek imajte na oku svog kućnog ljubimca. Dužina šetnje ovisi o fizičkom stanju životinje, vremenu  i dobu dana. Uglavnom šetnje ne bi trebala biti duža od 30 minuta. Šetnje tijekom zime nisu poželjne. Afrički tvorovi se mogu prehladiti, tako da ih nemojte izlagati hladnoći. Ne preporučaju se niti šetnje po najvećim ljetnim vrućinama. Tvorovi nema žlijezde znojnice i skloni su toplotnom udaru.



Nemojte  dopustiti drugim ljudima da dodiruju Vašeg ljubimca. Budite posebno oprezni s djecom. Tvorovi u njima nepoznatim situacijama mogu ugristi. Budite na oprezu od pasa bez povodaca, te se nadajte da je i vlasnik psa u blizini te da ga može obuzdati.


Nemojte šetati tvora po vani ukoliko nije redovito cijepljen. Redovito cijepljenje je Vaša zaštita u slučaju da tvor ugrize ili ogrebe nekoga.


Na šetnju je dobro ponijeti vodu u manjoj boci. Lokve vode ili jezerca mogu sadržavati parazite ili mikroorganizme koji kod Vašeg ljubimca mogu izazvati razne bolesti (Giardia pogotovo).


Budite spremni okupati tvora nakon šetnje. U kuću vam može donijeti buhe, ako nema ogrlicu protiv buha. Isto tako, pregledajte ga i odstranite krpelje ukoliko ih nađete.




Tvor grize?

Ugrizi mogu biti loša navika Vašeg tvora. Mladi tvorovi trebaju posebno biti podučavani kakva vrsta ugriza je prihvatljiva za vrijeme igre, a kakava nije. Oni se međusobno u igri grickaju, pa će tako i Vas ako ih ne naučite da to ne rade. To ćete uspjeti tako da ih pustite da Vas ponekad ugrizu i nauče što je bolno za Vas. Za takvo učenje najbolje je koristiti vlastiti kažiprst. Tu Vam je koža najdeblja i najmanje će biti bolno kod ugriza.


Stariji tvorovi obično grizu iz straha. To čine jer u mladosti nisu bili dobro naučeni ili se s njima nije dobro postupalo, a vrlo vjerojatno ih se i  fizički maltretiralo. Fizička kazna koja završava bolom uči tvora da poveže bol s ljudskim rukama, a ne lošim ponašanjem. Afrički tvorovi također mogu ugristi ako su u boli. Potražite veterinarsku pomoć ako je Vaš tvor počeo gristi bez vidljivog razloga.
Nažalost, mnogi ljudi zapravo nehotice nauče svog tvora da ih grize. Često tvor ugrizom traži da ga se spusti na pod i ostavi na miru ukoliko ga se mazi. I nakon što Vas ugrize, Vi ga spušate i on si misli "Hej, super! To radi!". Dakle, slijedeći put kada bude htio ići dolje, ugristi će Vas. Tako da nikada nemojte spuštati tvora koji ugriza dok god se ne smiri. Kada odustane, možete ga spustiti. Afrički tvor može ugrizati i dok se igrate, pogotovo ako brzo mičete rukama. Tada brzi pokret uzrokuje reakciju tvora da Vas ulovi i gricne, a tada to i nemora biti bezazleni ugriz. Dakle, oko tvora koji se igra, ruke pomičite polako i smireno.


Kada tvor ugrize, trebate glasno reći "NE". Ne udarajte tvora po nosu. Neki preporučuju sa poprskate tvora vodom po licu, da svoje ruke poprskate okusom gorke jabuke (ili onaj dio tijela koji tvor grize). Nikada ne tucite tvora po bočnom ili stražnjem dijelu tijela, jer mu tako možete ozlijediti unutarnje organe. Zapamtite, uvijek vičite "NE" dok kažnjavate tvora (npr. vodom). Na taj način tvor će se zaustaviti na glasan povik. Vaša stroga verbalna naredba gotovo je jednako važna kao i ostale mjere. Ključ uspješnog treninga je doslijedna disciplina. S tvorovima se mora raditi svakodnevno da bi razvili prihvatljivo ponašanje.




Naučite tvora da - sjedne


Ovo je jedan od lakših trikova koje tvorovi mogu naučiti. Sve što morate napraviti je da uzmete poslasticu i polako je podižete iznad tvorove glave (od nosa, prema stražnjem dijelu glave i malo prema gore). On će je pokušati slijediti svojim nosom, što znači da će završiti s glavom u zraku.


Ovo uvježbavajte dok se tvor ne nauči sjesti. Kada primjetite da mu je pokret postao rutinski možete dodati verbalnu naredbu "sjedni" svaki put kada sjedi.



Naučite tvora da se - prevrne na podu

Tvora je jednostavno naučiti da se prevrće po podu. Za početak je dovoljno dobiti ga da leži trbuhom na podu, i tada ga nagraditi poslasticom. Nakon toga, prevrnite ga na leđa uz istovremenu naredbu "prevrni se" i češkanje po trbuhu, i opet ga nagradite poslasticom. Nastavite ga prevrtati uz snažno češkanje i mnogo poslastica. Slijedeće što ćete uočiti je da se tvor prevrće sve češće kako bi dobio svoju poslasticu.



Vožnja na ramenu

Hodanje okolo s tvorom na ramenu također je popularan trik. Savijet je da je najbolje početi s vježbom dok sjeditena krevetu ili nekoj drugoj mekanoj površini, tako de se u slučaju pada tvor ne ozlijedi. Nježno stavite tvora na rame, i držeći ga tako mirno dajte mu poslastice za mirno ponašanje. Tvor će se ubrzo naučiti da je mirno sjedenje na ramenu i hodanje tako okolo zabava.




Cha-cha-cha

 Možete naučiti tvora da pleše tako da se tvor ustane na stražnje noge, a zatim se spusti na zemlju za poslasticom. Dok poslasticu držite u ruci istovremeno pokazujte prstom prema gore i dolje. Vaš tvor će se za poslasticom koja je iznad njega ustati na stražnje noge, a zatim će se vratiti u normalni položaj kada poslasticu spustite niže. Nakon što je to jednom napravio dajte tvoru nagradu. Poslije nekog vremena tvorić će ustajati na zadnje noge nakon što mu prstom pokažete prema gore. Uvijek nagradite tvora nakon što uspješno izvede vježbu. Kada to savlada ponovite pokret prstom "gore-dolje" polako tri puta za redom, pa će se i tvoric tri puta za redom podići i spustiti. Uz pokrete prstom možete izgovarati "cha-cha-cha", pa će izgledati da tvor pleše. Budite svjesni da nemože svaki tvor naučiti trikove. Mlade tvorove je posebno teško trenirati (jer imaju previše nergije i premalo koncentracije). Obuka može trajati mjesecima, pa nemojte odustati.