Vjerojatno nikada nećete naučiti mačku da se pravi mrtva ili da se okreće na leđa na naredbu, ali ono što možete je, naučiti ju da radi jednostavne stvari poput korištenja posude s pijeskom ili da prestane grebati po namještaju.
Kada trenirate mačku važno je imati na umu da mačke nisu ljudi, ne razumiju naš govor, već da one uče ponavljanjem i iskustvom. Na primjer, hranjenje mačke koja mjauče samo uči životinju da se jednostavno mora glasati kako bi dobila hranu. Kako bi naučili mačku da se ne glasa stalo, trebate joj pokazati da time neće uvijek postići pozitivni rezultat.
Obavljanje nužde u posudi s pijeskom
Većinu mačića je vrlo lako naučiti da koriste posude s pijeskom za obavljanje nužde. Dosta ih je već to naučilo oponašajući svoje majke do vremena kada stignu u Vaš dom. No, ukoliko to nije slučaj, postoji nekoliko jednostavnih koraka kojima to možete postići.
- Pokažite mačiću gdje je posuda s pijeskom stavljajući ga u nju i dozvoljavajući mu da ju prouči i pronjuška.
- Stavljajte ga redovito u posudu, osobito nakon jela ili kada se probudi.
- Provjeravajte je li posuda čista. Mačke su vrlo čiste životinje i neće koristiti posudu s pijeskom ukoliko je prljava. Isto tako, jake kemikalije i deterdženti svojim mirisom mogu odbiti mačku.
- Posudu stavite na neko mirnije mjesto u kući, jer mačke, kao i ljudi, ne vole kada ih se gleda ili ometa prilikom obavljanja nužde.
- Nikada nemojte kazniti svog mačića ako mu se dogodi "nezgoda" van posude. Nemojte mu trljati nos u mokraću ili izmet, ili udarati ga. Ako ga uhvatite na djelu, jednostavno recite "Ne!" čvrstim glasom. stavite ga u posudu s pijeskom i pohvalite ga dok je u njoj. Mačić će brzo povezati posudu s pijeskom i pohvalu, te će nuždu obavljati na pravom mjestu.
Što ukoliko Vaša mačka neće koristiti posudu?
- Glavni razlog najčešće je čistoća. Mačke neće koristiti prljavu posudu. Čistite ju redovito i vidjet ćete pomaže li to.
- Ukoliko je posuda prečista, to opet može biti problem. Prejaki miris deterdženta ili nekog kupovnog osvježivača može biti prejak i na taj način obeshrabriti mačku da koristi posudu.
- Vašoj mački možda se ne sviđa tip pijeska koji ste odabrali s obzirom na miris ili teksturu. Probajte promijeniti pijesak ili se vratite na prethodnu vrstu ukoliko ste ga nedavno zamijenili novom.
- Mačka koja je tužna ili pod stresom ponekad neće koristiti posudu s pijeskom. Novi kućni ljubimci, ljudi ili čak namještaj ponekad može uzrokovati stres životinja.
- Muške mačke često obilježavaju svoj teritorij prskanjem (oni koji su sterilizirani će to vjerojatno manje raditi)
- Mačke imaju navike i često se mogu vraćati na isto mjesto kako bi obavile nuždu. Ako to mjesto nije posuda s pijeskom, možete mačku odbiti od njega tako da očistite taj prostor od preostalih mirisa (za to je dobra mješavina octa i vode) ili stavite plastičnu ili aluminijsku foliju preko tog područja (mačke ne vole zvuk i osjećaj hodanja po takvim površinama).
Grebanje
Grebanje može biti problem, ali ona samo slijedi svoje prirodne instinkte. Ukoliko shvatite zašto mačka grebe Vaš kauč ili krevet, na pola puta ste u rješavanju problema.
Mačke obično grebu zbog jednog od slijedećih razloga:
- Obilježavanje teritorija. Grebanje je instinktivno u želji za označavanjem teritorija. Grebanjem ne samo da ostavljaju vidljive tragove, već njihove šape imaju žlijezde koje ispuštaju miris koji u divljini pokazuje drugim mačkama da je teritorij već zauzet. To je glavni razlog zašto u početku mačke najviše grebu po najuočljivijim dijelovima Vašeg doma, kao što je npr. kut trosjeda. Nakon što su ostavile miris na određenom objektu, često će se vraćati i ponavljati postupak kako bi povrdile svoj teritorij. Stoga je važno da uklonite mačji miris s objekta po kojem je grebala.
- Oštrenje kandži. Mačke greanjem izoštravaju svoje kandže i uklanjaju mrtvi vanjski sloj.
- Tjelovježba. Grebanje pomaže u održavanju forme Vaše mačke istezanjem mišića prednje četvrtine.
- Zadovoljstvo. Mačke to jednostavno vole raditi.
Kako odviknuti mačku od grebanja?
- Nikada nećete moći odviknuti mačku od grebanja, jer ono je nešto što mačke vole raditi i grebanje je prirodni instinkt. Ono što možete učiniti je, zaustaviti uništavanje vašeg pokućstva i namještaja.
- Prvo trebate kupiti mačju grebalicu. Mačke vole grube površine poput kore drveća, međutim, imati panj u kući nije praktično (zbog otpada koji bi se radio). Kada birate grebalicu, provjerite je li ona dovoljno visoka, tako da mačka može u potpunosti rastegnuti svoje tijelo, te da je dovoljno stabilna kako ne bi pala na mačku prilikom korištenja.
Prskanje mokraćom
Prskanje ne treba brkati s uriniranjem. Prskanje mokraćom je normalno, prirodno ponašanje kojim mačka također obilježava svoj teritorij i nema veze sa slučajnim "nezgodama" mokrenja po Vašem tepihu. Prije nego krenete u borbu protiv prskanja (koje je obično po zidovima), budite sigurni da nije obično mokrenje (po podu).
Mačke su veoma teritorijalne životinje i ako osjećaju ugorženost od nekoga ili nečega imaju prirodni instinkt da redefiniraju svoje područje. Prskanje mokraćom uglavnom se javlja kod mačaka koje nisu sterilizirane ili u obiteljima s više od jedne mačke. Međutim, i u drugim slučajevima se može pojaviti prskanje.
Kako rješiti problem?
- Uvjerite se da nema medicinskog razloga prskanju. Odvedite mačku na veterinarski pregled kako bi se otklonila sumnja na eventualne medicinske uzroke prskanju.
- Sterilizirajte mačku. Poneke mačke mogu nastaviti zaprskavati okolinu i nakon sterilizacije, no to nije uobičajeno. Na prvi pogled, ovo se može činiti okrutno ili radikalno, no postoje i neke zdravstvene prednosti za mačku. O tome možete porazgovarati sa svojim veterinarom i dobiti sve potrebne informacije.
- U kući/stanu je više od jedne mačke? Sprijateljite ih. Ako imate više od jedne mačke, probajte ih potaknuti na prijateljski odnos. Igrajte se s njima zajedno, tretirajte ih jednako i pokušajte ih pridobiti da jedu zajedno. Cilj im je pokazati da si nisu međusobna konkurencija i tako smanjiti potrebu da prskanjem označavaju svoj teritorij.
- Smanjite anksioznost. Postoje li druge mačke koje šeću po Vašem vrtu ili mokre oko kuće? Je li u kuću došlo novorođenče ili neka druga odrasla osoba? Jeste li se nedavno preselili? Stres i anksioznost mogu uzrokovati prskanje mokraćom kod Vaše mačke. Ako je došlo do promjena u Vašem domu, potrudite se hraniti mačku svaki dan u isto vrijeme, te zadržite krevet i posudu za pijesak na istom mjestu. Ako mačka može vidjeti druge mačke u vrtu (na njenom teritoriju), pokušajte imati spuštene rolete ili navučene zavjese kako ih ne bi vidjela.
- Zalijepite tanku aluminijsku foliju, plastične vrećice ili dvostranu ljepljivu traku na pod u blizini mjesta koje mačka zaprskava. Po takvoj podlozi mačke ne vole hodati. Zatim, očistite područje s otopinom vode i octa (1 dio alkoholnog octa na 2 dijela vode). Nakon što ste očistili, koristite mirisni sprej mirisa na limun. Mačkama se taj miris ne sviđa.
Mačka grebe i grize tijekom igre
Mačke su predatori imaju prirodni lovački instinkt. Iako Vaša mačka ne treba loviti svoju hranu, taj instinkt neće nestati. Potpuno je normalno da mačke vježbaju svoje lovačke sposobnosti, i to im treba omogućiti.
Igranje s mačkom nekoliko puta dnevno, omogućit će mački da potroši malo energije i da vježba lovne vještine. Postoje različite igračke koje možete kupiti, a po iskustvu se pokazalo da su vrlo dobre one koje na štapu imaju privezanog miša ili ribu. Povlačite igračku ispred mačke, naizmjenično sporo i brzo, omogućujući mački da ju udara ili zaustavlja.
Ako mačka postane preuzbuđena, smanjite malo intenzitet igre. Ako Vas pritom i grize ili grebe odmah trebate glasno reći "JOJ", odmaknuti se od nje i ignorirati ju. Zaustavljanje igre kada je najzabavnije, izvrstan je način prijenosa poruke mački da grubo ponašanje i ugrizi nisu prihvatljivi.
Mačka grize tijekom maženja
Mački je prilično uobičajeno da sjedi i prede u Vašem krilu dok ju mazite, i onda da Vas ugrize slijedeći moment. I dok je takvo ponašanje nama prilično zbunjujuće, to je jednostavno njihov način kojim nam govore da smo ju imali dovoljno i da je dosta. Vjerojatno mislite da Vas je mačka ugrizla bez ikakvog upozorenja, ali ako promatrate mačku tijeko milovanja prepoznat ćete znakove upozorenja.
Pratite govor tijela Vaše mačke. Kada joj je dosta maženja, počet će vrludati repom, okrenuti glavu prema Vašoj ruci, te možda i spustiti uši. To je njihov najljepši način da kažu "dosta je". Kada se mačka počne tako ponašati, samo ju prestanite milovati. Ako takvo ponašanje zanemarite, postoji opasnost od ugriza. Ne grizu sve mačke u takvim okolnostima. Neke se jednostavno odmaknu od Vas i odu na drugo mirno mjesto.
Ako propustite upozorenja i mačka Vas ugrize, trebate odmah glasno viknuti "Joj" (ili slično) i držati svoju ruku mirnom. Tako će shvatiti da ugriz nije prihvatljiv, a mirna ruka će onemogućiti da svojim zubima uđe dublje u kožu.
Ako propustite upozorenja i mačka Vas ugrize, trebate odmah glasno viknuti "Joj" (ili slično) i držati svoju ruku mirnom. Tako će shvatiti da ugriz nije prihvatljiv, a mirna ruka će onemogućiti da svojim zubima uđe dublje u kožu.
Hiperaktivnost
Iako se može činiti da Vam je mačka poludjela, trčanje okolo, skakanje s namještaja, jurnjava na sve što se miče i općenito hiperaktivnost je sasvim normalna za mačke. Takvo ponašanje je obično način da mačka izbaci nakupljenu energiju, ponašajući se instiktivno grabežljivo. Ukoliko se mačka tako češće ponaša, to može bit znak da je jednostavno usamljena ili joj je dosadno i nema drugog načina da se zabavi. Igranje s mačkom i njenim igračkama može smiriti mačku i biti zabava za oboje. Mnogo je bolje aktivno se zabavljati s mačkom, nego samo baciti joj igačku na pod pa nek se sama igra. Mirna igračka mački nije zabavna. Probajte se igrati s igračkom na špagi koju mačka može pratiti i napadati.
Ako se hiperaktivnost dogodila dok niste bili prisutni nemojte mačku kažnjavati za eventualnu štetu kada se vratite - mačka neće moći povezati kaznu s greškom koju je napravila. Isto tako, loviti i trčati za mačkom koja je u stanju hiperaktivnosti ne treba. Time joj dajemo krivu poruku. Ona će misliti da se i dalje igramo s njom i neće shvatiti da hiperaktivnost nije ponašanje koje nam odgovara. Kako bi spriječili štetu koju mačka može napraviti dok je sama, osigurajte joj puno igračaka, grebalicu, te pristup prozoru. Mačke zaista znaju uživati u promatranju svijeta kroz prozor; ptice u letu ispred prozora također pružaju potrebnu zabavu.
Uzmite si vremena za igranje sa svojom mačkom. Igra pruža mački vježbu i zabavu. Nagradite ju za dobro ponašanje i manični ispadi će postati stvar prošlosti.
Govor tijela
Mnogi ljudi vjeruju da mačke ne mogu stvarno "reći" puno, jer se u pravilu ne glasaju. Međutim, možete naučiti puno o tome kako se Vaša mačka osjeća ili što želi, samim promatranjem njenog ponašanja i govora tijela.
Rep - Mačke koriste svoj rep kako bi pokazale puno različitih emocija
- Ako mačka trči u Vama u susret kako bi pozdravila vjerojatno drži rep visoko u znak dobrodošlice. Mačke pozdravljaju svoje prijatelje tako što rep drže visoko, što ukazje na sreću.
- Trzanje repom obično znači uzbuđenje i interes (npr. za pticom ili vjevericom koju bi voljela uloviti).
- Mnogi ljudi vjeruju da je rep koji drhti najveći izraz ljubavi koji Vam mačka može iskazati, i to samo svojoj najdražoj osobi.
- Spušteni ilipodvijeni rep označava uplašenu mačku. Ako uz to ima još i spuštene uši i reži, povucite se, jer uplašena mačka može gristi i grebati u obrani.
Uši - uši mačke također Vam mogu reći mnogo o osjećajima
- Ravne / spuštene uši ukazuju na strah ili agresiju, obično praćeno režanjem. Ostavite mačku na miru, jer se može pokušati obraniti o ogrebati Vas.
- Visoko postavljene uši pokazuju da je mačka zainteresirana za ono što se oko nje događa.
- Uši okrenute na stranu normalno znači da je mačka čula nešto iza sebe, ali to nije dovoljno zanimljivo da bi se okrenula.
- Velike oči s raširenim zjenicama mogu znači mnogo stvari, tako da treba obratiti pažnju na ostali govor tijela mačke.
- Mačku često možete vidjeti kako gleda kroz polustisnute oči (prljavi pogled) s druge strane sobe. To zapravo znači da joj je dobro i da ima povjerenja.
- Polaganim treptanjem mačka pokazuje da joj niste prijetnja, te da se s Vama osjeća ugodno i da joj se sviđate.
Ostalo ponašanje
- Mačke Vas mogu dodirivati nosom ili trljati obrazom kako bi Vas pozdravile.
- Trljanje uz Vašu nogu je prirodno ponašanje kojim Vas mačka obilježava kao svoje. Pokriva Vam nogu s feromonima iz žlijezda na licu. Isto tako, to joj može biti način pridobivanja pozornosti i maženja.
- Ako se mačka okrene na leđa i pokazuje svoj trbuh, daje Vam krajnji kompliment "Vjerujem ti."
- ako mačka leži priljubljen uz pod ili puže nisko, razigrana je i spremna za napad. Ukoliko je to praćeno još i trzajima repa i spuštenim ušima, pripazite se, "žrtva" bi mogao biti Vaš gležanj.
Zabrinjavajući govor tijela - neki govor tijela može ukazivati na bolesti. Odnesite mačku veterinaru ako on ili ona:
- neće jesti
- povlači se
- zanemaruje čišćenje i krzno joj postaje grubo
- uzastopno kiše
- ima poteškoće s mokrenjem
- ima problema s disanjem
Trik: Sjedni
Ova naredba temelj za mnoge druge trikove. Cilj je postićni da Vaša mačka sjedne kada joj date komandu "sjedni!".
Trebate imati: Gladnu mačku, tiho i mirno okruženje gdje se mačka osjeća ugodno, stolić (niski) za mačku, verbalnu komandu ("Sjedni"), nagradu (omiljeno jelo ili poslasticu)
- Nježno stavite mačku na stolić blizu vas, i malo ju pomazite kako bi se osjećala ugodno.
- Pokažite mački nagradu i dajte naredbu "(ime mačke), sjedni" i pomičite poslasticu unatrag preko njene glave.
- Kako bude naginjala glavu unatrag, sjest će kako bi održala ravnotežu. Kada sjedne pohvalite mačku i odmah joj dajte nagradu.
- Nakon nekog vremena mača će reagirati na komandu "sjedni" bez da joj poslasticom idete iznad glave.
- Jednom kada je mačka naučila da sjedne, nećete je više trebati stavljati na stolić kako bi sjela na komandu.
Trik: Dodirni, daj šapu
Ovo je također zabavni trik za naučiti. Jednom kada mačka nauči nešto dodirnuti na naredbu, možete ju naučiti dodirivati određenu igračku, da koristi daljinski TV-a,.... Cilj je da mačka dotakne objekt prednjom šapom na komandu "dodirni" ili "daj šapu". Ovaj trik trebate učiti svoju mačku, tek onda kada je savladala komandu "sjedni".
Treba Vam: Vaša gladna mačka, mirno okruženje, stolić za mačku, objekt koji će mačka dodirivati (mora biti stabilan, da se ne prevrne kada ga dotakne, npr. mala igračka ili par knjiga i nagrada
Koraci:
- Recite mački neka sjedne na stolić.
- Stavite objekt na rub stolića između Vas i mačke.
- Držite nagradu direktno ispred mačke tako de objekt za dodirivanje nađe između mačke i hrane.
- Dajte nredbu "(ime mačke), dodirni" dok vi drugom rukom dodirujete objekt.
- Dok mačka doseže hranu i pritom dodirne ili stane na objekt, odmah je nagradite verbalno i hranom.
- Ako ne dodiruje objekt, probajte pomicati nagradu oko objekta, pa će vjerojatnost da ga dotakne biti veća. Ako uspije odmah ga nagradite.
- S vremenom će mačka odgovrati na naredbu "dodirni" baz da Vi dodirujete objekt.
- Jednom kada je mačka savladala ovaj trik, nećete ju trebati stavljati na stolić za vježbu.