Nimfe, poput svih ptica su vrlo uspješne u prikrivanju bolesti. To je mehanizam samoodržanja, jer je bolesna i slaba ptica uvijek na meti predatora. U vrijeme kada Vaša nimfa izgleda bolesno, možete pretpostaviti da Vaš ljubimac ozbiljno bolestan i može brzo uginuti ukoliko hitno ne reagirate i pružite joj adekvatno liječenje.
Promatrajući nimfu svakog dana naučit ćete kakvo je normalno ponašanje ptice i moći ćete uočiti odstupanja od normale.
Znakovi bolesti (koji zatijevaju konzultaciju s vetereinarom):
- gubitak apetita
- neuredan izgled i nakostriješenost
- abnormalan izmet
- pretjerano čupkanje perja
- neuobičajeno dugo spavanje (kontinuirano, s obje noge na prečki (normalno je na jednoj), s glavom pod krilom ili glavom okrenutom prema krilu i očima djelomično zatvorenima)
- bilo koja promjena od normalnog ponašanja (pričanja, fućkanja, igranja s igračkama, interakcije s ostalima...)
- deorijentacija
- konzumacija mnogo većih količina vode nego što je uobičajeno
- padajuća glava, rep ili krila
Ozbiljni problemi (zahtijevaju odlazak veterinaru):
- respiratorni problemi / abnormalno disanje
- rep se konstantno pomiče gore - dolje
- iscjedak iz kljuna, očiju ili nosnica
- perje glave prekriveno sa sluzi i poluprobavljenim sjemenkama
- nenormalno perje, ili rast perja, krv po perju ili nenormalno mitarenje
- krvarenje
- padanje glave
- natečene oči
- otpadanje perja
- otečenost cijelog tijela
- tumori masnog tkiva
- sjedenje na dnu kaveza
- povraćanje
- gubitak težine
- nedostatak koordinacije, čini se da je pijana
- otpadanje perja po noći
Vrlo često bolesti i problemi sa zdravljem uzrokovani su malnutricijom:
- Nedostatak vitamina A i kalcija vrlo se često vide kod papiga koje se hrane isključivo sjemenkama. Pošto sjemenke sadržavaju više masnoće od ostale hrane, takve papige su često i pretile. Vitamin A regulira apetit, probavu i povećava otpornost prema infekcijama i nekim parazitima. Papigama je stoga dobro davati zeleno listasto povrće, crveno i narančasto voće i povrće (koje sadržava beta karoten) i tako osigurati sve potrebne nutrijente papigi. Također nimfi treba davati kalcij u blokovima koje ona može strugati.
Dobar dan,htio bih Vas nešto pitati?Moja papiga ima drustvo,veliki kavez,hranu,vodu....ali opet ona se trese i malo jede.Da li joj ja mogu na bilo koji nacin pomoći ili da je vodim kod veterinara?
OdgovoriIzbrišievo kasnim s odgovorom, ali ja bih na Vašem mjestu odvela papigu kod veterinara.
OdgovoriIzbrišiDobro vece,
OdgovoriIzbrišiImam nimfu stari 9,5 god..od decembra prosle godine ima prolivaste stolice, kiselog mirisa.Ona se uobicajeno ponasa. Raspolozena, ima apetit. Vodili smo je kod veterinara radjen bakt. pregled stolice i sve u redu.Rekli su nam moguca bolest jetre, ali da bi se to ustanovilo potrebno je vaditi krv iz vrata. Na sto se mi nismo odlucili iz straha da se nebi jos vise povredila. Ponovo smo je sad odveli,dobila kapi za regulisanje stolice 20 dana i da izbacimo semenke.Nije gubila na tezini cak sta vise kaze veterinar "ima je"🙂. Sad je 12.dan th ali ne vidimo promene u stolici. Postoji li jos koji nacin da se ustanovi koji je razlog ovih prolivastih stolica? Bas se brinemo jer dugo to dve traje ali ona je raspolozena kao uvek.