Iako pas redovito dobiva ostatke ljudske hrane sa stola, morate biti oprezni da hrana nije prebogata za pseći probavni sustav. Hrana s puno masnoće uzrokuje povraćanje i proljev, i može uzrokovati upalu gušterače i izazvati teške probavne probleme.
Pseća hrana je sastavljena uglavnom od prepađenog mesa i različita je od onog što mi jedemo. Ako dajete psu da jede previše mesa, to mu može stvarati problem u probavi i uzrokovati proljev.
Liječenje proljeva
Iznenadni proljev se može liječiti i kod kuće, sve dok se ponašanje psa čini normalno (ako je letargičan, možda je dehidrirao pa ga odmah morate voditi veterinaru). Jedan dan psu nemojte davati hranu tako da mu se probavni sustav smiri. Nakon 24 sata, možete mu davati male količine blage hrane koju pripremite od sljedećih namirnica:
- 1/3 skuhane piletine (bez kostiju, kože i masnoće u vodi)
- 2/3 skuhane bijele riže
- 1 žlice svježeg kravljeg sira
- 1 malog kuhanog krumpira.
- odbija jesti i piti vodu
- ponaša se vrlo bolesno
- letargičan je
- pokazuje znakove bolova u trbuhu
- vrućica
- dehidracija (gingiva psa je suha i ljepljiva)
- stalno povraćanje
- velike količine krvi u stolici.
Jednom kada izliječite proljev kod psa, postepeno ga možete vraćati na njegovu pseću hranu, no u manjim količinama nego obično. Bolje je davati mu manje količine hrane kako bi vidjeli povlači li mu se bolest. Bacite prethodno otvorenu hranu ili konzervu koju ste mu davali, i otvorite novu vreću s hranom ili konzervu.
Njima se rijetko posvećivala veća pažnja, a prehrana pasa se svodila na otpatke iz domaćinstva. U kriznim i ratnim vremenima pozicija pasa bila još više ugrožena. Međutim, usprkos svim nedaćama i lošim životnim uvjetima ova se životinjska vrsta održala sve do danas. pseća hrana
OdgovoriIzbriši