Kada veterinar propiše korištenje očne masti, dati će Vam precizne upute kako ih staviti životinji u oko. Vjerojatno će Vam reći da je to najbolje raditi u manjoj prostoriji kako pas ne bi pobjegao. Postupak je sljedeći:
- Jednom rukom umirite glavu psa.
- Povucite donju vjeđu prema dolje s palcem ruke kojom držite glavu kako bi eksponirali konjuktivalnu vrećicu (prostor između oka i donje vjeđe).
- Prislonite ruku s aplikatorom s masti na glavu psa (pa ako će on pomicati glavu, ujedno će s njom putovati i Vaša ruka) kako ne bi upiknuli psa u oko.
- Polagano istisnite trakicu masti.
- Kada mast spustite u oko, nježno zatvorite vjeđu.
- Masirajte po vjeđi kratko vrijeme kako bi se mast rasporedila po cijeloj očnoj jabučici.
Prije apliciranja nove doze masti, veterinar može preporučiti čišćenje i ispiranje oka s umjetnim suzama.
Znakovi oboljenja očiju kod pasa
Ako sumnjate da pas ima problema s očima, otiđite odmah do veterinara. Očne infekcije se mogu vrlo brzo razviti u ozbiljno stanje. Uobičajen simptomi uključuju:
- suzenje
- žmirkanje
- osjetljivost na svjetlo
- osjetljivost na dodir
- cviljenje
- letargiju.
Ako su psu oči mutne, praćene boli, to može biti znak glaukoma, keratitisa ili uveitisa. Tvrdo oko s proširenom zjenicom ukazuje na glaukom, a mekano oko sa malom zjenicom na uveitis. Za brzu provjeru očiju psa koristite tamnu sobu, svjetiljku i povećalo. Ako primjetite neki od prije nabrojanih simptoma, odmah kontaktirajte veterinara. Ako iz nekog razloga želite radije pričekati, stanje koje potraje duže od 24 sata se smatra ozbiljnim, pa bi najbolje bilo ipak posjetiti vetrinara.