- Loša koordinacija - loša koordinacija i nedostatak ravnoteže se pojavljuju među prvim znakovima bjesnoće. Ako primjetite da mačka lupa glavom po mnogo svari na koje naiđe trebali bi istražiti taj problem.
- Vikanje, vrlo glasno mjaukanje - javlja se u ranoj fazi bolesti, no može ukazivati i na druge zdravstvene probleme. Glas mačke koja je zaražena bjesnoćom se mijenja.
- Konjuktivitis - je upala očnih ovojnica, tako da oči budu natečene i crvene.
- Pretjerano slinjenje - mačka zbog bjesnoće proizvodi mnogo sline, i ta slina joj stalno curi iz usta.
- Pretjerana razdražljivost - mačke s bjesnoćom su vrlo razdražljive i odbijaju bilo kakvu pažnju. To je tipično za drugi stupanj bolesti, ekscitacijski. Bolesna mačka grize i grebe više nego što je normalno. Isto tako, mogu pokazivati agresiju prema stvarima na koje naiđu.
- Čudno ponašanje - npr. mačka se bori s imagiranim neprijateljima ili jede kamenje.
- Vrućica - ako mačka ima povišenu temperaturu, to može biti znak infekcije ili bjesnoće. U svakom slučaju, posjetite veterinara.
- Povraćanje - je simptom različitih stanja, počevši od zaraze parazitima do trudnoće, no i bjesnoća može biti uzrok.
- Smanjen apetit - ukoliko mačka niti ne dodirne pripremljenu hranu, to je alarmirajuće. Uzrok je smanjen apetit, no može biti i zbog paralize ličnih mišića (i to onda znači da je bjesnoća u zadnjem stadiju.
- Gubitak težine - ovaj simptom ide zajedno s gubitkom apetita.
- Duboko disanje - uzrokovano je djelomičnom paralizom. Mačka ne može normalno disati i ovakvo stanje može odvesti u otkazivanje respiratornog sustava.
- Depresija - ovo je simptom paralitičkog stadija bolesti i više se ne može napraviti ništa kako bi se mačka spasila. Bjesnoća kod mačke nije uobičajena bolest, ali može biti fatalna. Bjesnoća može uzrokovati i sekundarne (usputne) bolesti poput urinarnih infekcija, respiratornih infekcija, ili otkazivanja bubrega. Bjesnoća se može spriječiti cijepljenjem. Što prije, to bolje. Ako na vrijeme prepoznate rane znakove bolesti veterinar Vam još uvijek može pomoći.
stranica o dresuri i treningu kućnih ljubimaca, poput papiga, pasa, kunića, mačaka, tvorova, činčile...
utorak, 6. rujna 2011.
Znakovi bjesnoće kod mačaka
Bjesnoća kod mačaka je bolest središnjeg živčanog sustava. Bolest prolazi kroz tri stadija: prodromalni, ekscitacijski i paralitički. Virus se prenosi ugrizom zaražene životinje. Budite oprezni ako je Vaša mačka ugrižena od neke druge bijesne životinje jer se simptomi ne pojavljuju odmah. Potrebno je 2 do 5 tjedana kako bi se virus proširio po tijelu mačke i tada se simptomi pojavljuju. Neki od znakova su sljedeći: